LIVE: U ofron ndihmë, por SHBA refuzon këtë gjë për Ukrianën – Lukashenko, Putinit: Djemtë e Wagner po na stresojnë, ky është plani!

SHBA ‘mban të vendosur në refuzimin’ për t’i ofruar Ukrainës raketa me rreze të gjatë

Nuk ka pasur asnjë ndryshim në politikën e SHBA-së nëse do t’i ofrojë Ukrainës raketa me rreze të gjatë, pavarësisht presionit në rritje nga ligjvënësit në Kongres dhe në qeverinë e Kievit, raporton Washington Post.

Zyrtarët e mbrojtjes dhe administratës së SHBA-së i thanë gazetës se nuk kishte pasur asnjë diskutim thelbësor për këtë çështje për muaj të tërë. Megjithatë, SHBA-të ranë dakord që në mënyrë të diskutueshme të furnizonin Ukrainën me bomba thërrmuese. Ukraina kërkon raketa me vlerë 1.5 milion dollarë secila, me peshë dy tonë, që mund të godasin objektiva deri në 190 milje larg për të goditur bazat ruse prapa vijës së frontit, përcjell Bota sot.

Presidenti amerikan Joe Biden tha në maj se mundësia e sigurimit të ATACMS, Sistemit Raketor Taktik të Ushtrisë, ishte “ende në lojë” pavarësisht mohimeve të mëparshme.

Washington Post raportoi:

Numri i ATACMS në rezervat amerikane është fiks, në pritje të zëvendësimit me gjeneratën e ardhshme, Raketat Precision Strike me rreze më të gjatë, të quajtur Prism, për PrSM, e cila pritet të hyjë në shërbim deri në fund të këtij viti, thanë zyrtarët. Lockheed Martin ende prodhon 500 ATACMS çdo vit, por i gjithë ky prodhim është i destinuar për shitje në vende të tjera.

Që nga viti i kaluar, administrata ka përmendur disa arsye për frenimin. Refuzimi fillimisht u përqëndrua në shqetësimet se Ukraina mund të lëshonte raketa me rreze të gjatë veprimi në territorin rus, duke e përshkallëzuar konfliktin në një konfrontim SHBA-Rusi. Edhe furnizimi me armë, Moska ka thënë publikisht, do të kalonte një vijë të kuqe.

Komiteti i Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve ka miratuar një rezolutë dypartiake, duke i kërkuar SHBA-së që “menjëherë” të sigurojë raketat. “Nuk ka asnjë arsye për t’i dhënë Ukrainës aq sa për të gjakosur, por jo aq sa për të fituar,” tha kryetari republikan Michael McCaul. “Nëse ne do t’i ndihmojmë ata, ose futuni të gjithë ose dilni.”

Britania dhe Franca kanë furnizuar tashmë raketa lundrimi me një rreze veprimi prej rreth 140 miljesh me kushtin që ato të mos përdoren për të sulmuar tokën ruse.

Colin Kahl, nënsekretari i Pentagonit i larguar së fundmi për politikën, tha gjatë një paneli këtë javë:

Problemi tani nuk është aftësia e tyre për të goditur thellë… Ata e kanë atë aftësi. Ata po e bëjnë tani. Komanda dhe kontrolli rus, logjistika e tyre, janë ndërprerë në thellësi. Problemi nuk është njëqind kilometra larg, është një kilometër para tyre me fushat e minuara.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*